patenty mazury
patenty mazury
patenty mazury
patenty mazury
patenty mazury
patenty mazury
Przejdź do treści

Szlak żeglarski Mikołajki - Ruciane-Nida

Rajem dla niemal każdego miłośnika wodnych podróży i żeglarstwa z  pewnością są Wielkie Jeziora Mazurskie. Piękne widoki, cisza oraz kojąca obecność przyrody to świetne warunki do efektywnego wypoczynku i  odprężenia.

Wszystkim tym, którzy szukają miejsca relaksu na Mazurach i cenią sobie spokojne żeglowanie polecamy szlak żeglarski Mikołajki – Ruciane-Nida.  Dzięki niemu nie tylko będziesz mógł spędzić trochę czasu na swojej żaglówce i podziwiać piękne widoki, ale także możesz odwiedzić wyjątkowe miejsca, które z pewnością zapadną Ci w pamięć na długo.

Szlak rozpoczyna się we Wiosce Żeglarskiej w Mikołajkach i mierzy około  19 km. Po rozpoczęciu rejsu należy kierować się na południe, aż do rozwidlenia szlaków (po przepłynięciu ok. 3 km). Kierując się na  Ruciane-Nida, wybieramy szlak na wprost, wpływając na jezioro Bełdany.

Po obu stronach akwenu miniemy przystanie portu linowego w Wierzbie, a następnie naszym oczom ukaże się niewielki półwysep, który warto  zwiedzić. Znajduje się tam świetny punkt widokowy, a także wyjątkowy  ośrodek wypoczynkowy Galindia. Zarówno wnętrze, jak i specyfika pobytu nawiązuje do tradycji zamieszkującego tam do XII wieku plemienia Galindów.

Kiedy już poznacie historyczne rytuały, przedstawiane w wyżej  wymienionym ośrodku, możecie kontynuować podróż. Prowadzi ona przez malownicze okolice, a także kilka przystani, których można odpocząć, zjeść lub zrobić niezbędne zakupy.

Dalsza droga wiedzie do śluzy komorowej Guzianka, gdzie będziemy mieli  okazję pokonać ponad dwumetrową różnicę poziomów wód dwóch jezior –  Bełdany oraz Guzianki Małej. Następnie wpływamy na jezioro Guzianka wielka, która z kolei łączy się bezpośrednio z Nidzkim. Podczas rejsu tym akwenem możemy zatrzymać się oraz odpocząć na jednym z urzekających cypli czy brzegów zatok. Stamtąd niedaleko już do celu naszej żeglugi – Rucianego-Nida. Jeśli  jednak będziesz miał jeszcze siły i ochotę, możesz popłynąć jeszcze kawałek dalej, aż do leśniczówki Pranie.

Znajduje się tam urokliwe Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
Wróć do spisu treści