Co roku wiele osób wsiada na łódkę po raz pierwszy – czy to w sposób zamierzony, by zapoznać się z żeglarstwem, czy też przypadkiem, po namowie znajomych. Część z nich natychmiast łapie bakcyla i wyobraża sobie, jakby to było mieć patent żeglarski i móc spędzać na łodzi jeszcze więcej czasu. Wciąż pokutuje przekonanie, że zdobycie patentu żeglarskiego to coś niezwykle trudnego, wymagającego ponadprzeciętnego doświadczenia na wodzie. Nic bardziej mylnego! Patent żeglarza jachtowego, czyli najniższy z trzech wymienionych w polskim prawie, może zdobyć nawet czternastolatek!

Co może żeglarz jachtowy?

Aby otrzymać patent żeglarza jachtowego, konieczne jest ukończenie 14 lat, a także zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego. Co ciekawe, nie jest obecnie konieczne ukończenie kursu żeglarskiego. Jeśli więc ktoś ma spore doświadczenie i wie, że może pójść prosto na egzamin, może to zrobić. Jednak nawet osobom doświadczonym na wodzie zaleca się ukończenie kursu, by uzupełnić braki w teorii, które zazwyczaj mają. Żeglarz jachtowy może prowadzić jachty żaglowe z pomocniczym napędem mechanicznym lub bez po wodach śródlądowych oraz jachty żaglowe z pomocniczym napędem mechanicznym, lub bez o długości kadłuba do 12 metrów po morskich wodach wewnętrznych i innych wodach morskich w obszarze 2 mil morskich od brzegu i za dnia. Ten patent jest absolutnie wystarczający dla osób, które chcą np. hobbystycznie pływać po uczęszczanych szlakach mazurskich. O wiele trudniej zdobyć wyższe patenty: jachtowego sternika morskiego i kapitana jachtowego.

Kiedy można zrobić kurs?

Sezon dla kursantów rozpoczyna się wczesną wiosną i kończy późną jesienią. Zazwyczaj kursy w okresie urlopowym (lipiec i sierpień) są droższe niż te na początku i pod koniec sezonu. Trzeba się oczywiście liczyć z niższymi temperaturami, zwłaszcza w nocy (kurs trwa 7 dni), nie odbierają one bynajmniej przyjemności ze spędzania czasu na zajęciach praktycznych. Kurs zakończony jest egzaminem. Kursantom, którzy zdadzą egzamin, wydawane są patenty żeglarza jachtowego, chętni mogą ubiegać się o uzyskanie certyfikatu ISSA, przydatnego podczas żeglowania za granicą. Nasza szkoła na czas trwania kursu może zaoferować noclegi w naszym komfortowym apartamencie, lecz istnieje też możliwość spania na łódce, co dodaje kursowi jeszcze więcej magii.